Oslavy 90. výročí založení PSSU Most začaly Jubilejním jarním koncertem

23.05.2013 21:34

Jarní koncert Pěveckého sdružení severočeských učitelů Most (PSSU Most) konaný dne 23. 5. 2013 v Základní umělecké škole F.L.Gassmanna v Mostě byl první velkou letošní akcí tohoto mužského pěveckého sboru, který v letošním roce slaví 90. výročí založení sboru.  Na tuto slavnost PSSU přizval Ženský komorní sbor z Jirkova a ženský sbor Clavis cordium z Mostu.

Oba dirigenti PSSU pan Zdeněk Frélich a David Pražák  připravili pestý a zajímavý program sestávající z lidových písní a spirituálů.

Jako první vystoupilo Pěvecké sdružení severočeských učitelů Most, jehož první část dirigoval Zdeněk Frélich, který vybral skladby jak českých, tak zahraničních skladatelů. Velký úspěch mělo provedení “Tří mužských sborů s průvodem piana, op. 43“ od Antonína Dvořáka (na klavír doprovázela učitelka ZUŠ F.L.Gassmanna v Mostě paní Milena Bittnerová s dcerou) a Slovenská lidová „Zaleť sokol“  v úpravě dlouholetého sbormistra PSSU Aloise Škarky. Sólo zazpívala učitelka ZUŠ F.L.Gassmanna v Mostě paní Marie Ernstová.

Druhou část vystoupení PSSU Most dirigoval mladý začínají sbormistr David Pražák. Zazněly skladby jak českých autorů  Antonína Dvořáka, Oldřicha Halmy, tak autorů zahraničních a spirituály.

Jako druhý vystoupil Ženský komorní sbor z Jirkova, který v současné době sdružuje dvacet  zpěvaček. Sbor napomáhá pokračování sborové tradice v Jirkově, vystupuje v celém regionu a organizuje výměnné koncertní zájezdy s českými sbory i se sbory v zahraničí.

Dalším pozvaným hostem byl ženský pěvecký sbor „Clavis cordium“ z Mostu. V tomto sboru zpívá čtyřicet žen a dívek různých profesí. Repertoár sboru je velmi pestrý, zahrnuje skladby od renesance až po současnou tvorbu českých a světových autorů. Sbor nepracuje pouze ve svém regionu, ale úspěšně se zúčastňuje i zahraničních festivalů a soutěží.

Na závěr koncertu všechny tři sbory zazpívaly skladbu „Napadly písně“ od Antonína Dvořáka.

Jarní jubilejní koncert se díky velkému úsilí výboru PSSU  plně vydařil, což odměnili vděční posluchači nejen v průběhu koncertu, ale i na závěr dlouhým potleskem.

 

Pavel Prágl

předseda PSSU Most 

Zpět